19 Aralık 2019, Perşembe günü Edremit Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi'nde müze müdürü Sayın Cumhur Dokur'un moderatörlüğünde günümüzde yazarlık ve çevirmenlik üzerine bir söyleşimiz oldu. Edremit Belediyesi Başkan Yardımcısı Sayın Metin Tunçer'in ve Belediye Meclis Üyesi Sayın Ayhan Halil'in katılımı bizleri onurlandırdı.

Hafta içi ve akşam saati olmasına rağmen dinamik bir katılımcı kitlesinin yer aldığı söyleşi benim açımdan keyifli geçti, katılımcıların ilgisinden ve dikkatle dinlemelerinden onlar açısından da güzel geçtiği kanaatindeyim.

Zaman zaman izleyicilerin de katılımı ve sorularıyla tam bir sohbet havasında geçen söyleşide bir edebi çevirmenin çeviri sürecinde başından geçenler; yaşadığı sorunlar, üzerinde titizlikle durduğu hususlar ile bir yazarın yazım süreci boyunca nasıl odaklandığı, nelerden ilham aldığı, nelerden beslendiği konuşuldu. Çevirmenliğin ve yazarlığın zorluklarına; çevirinin ve yazımın sanıldığı kadar basit ve kolay bir süreç olmadığına; iniş-çıkışlarına değinildi. Dünya çapında tanınmış olan ünlü yazarların yazma eylemine başlamadan önce veya yazma esnasında uyguladıkları ritüellerden, alışkanlıklarından, saplantılarından, öz disiplinlerini koruyabilmek için başvurdukları yollardan bahsedildi.

Yeni yazarlarımızdan Sayın Ayşegül Akay'ın çiçek takdimiyle programımız sona erdi.

Yorum Yapmak İster Misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.