Davet üzerine, 27 Şubat 2020, Perşembe günü Edremit Özel Uğur Anadolu Lisesi'ndeydim. Okulun konferans salonunda 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileriyle bir araya geldik. O gün önemli bir sınavları olduğu için 12. sınıflar maalesef söyleşiye katılamadı. Umarım onlarla da tanışma fırsatım olur.

Söyleşimizin konusu, "Okumayı Sevmenin Önemi" idi. Meraklı gözlerle bakan öğrencilere önce kendimi tanıttım, ardından okuma serüvenimi ve hayatıma kattıklarını anlattım. Çevirmenlikten önceki kariyerimde okuma tutkusunun kazandırdıklarının beni zor durumlardan nasıl kurtardığına dair birkaç komik ve trajik anımı paylaştım. Yanı sıra kariyer planlamasının ve hedef belirlemenin ne kadar önemli olduğuna değinirken, çevirdiğim "Kobe Bryant - Kazanmaya Odaklı Bir Karakter" kitabından örnekler aktardım.

Aslında mesajım kısaca şuydu: Kitap okumayı sevmeyen insan yoktur, sevdiği türü henüz keşfetmemiş insan vardır.

Verebileceğim yegâne öğüt de şuydu: Okulda öğrendiğiniz teorik bilgilerle yetinmeyin, kendinizi yetiştirmeyi öğrenin. Bunun en etkili yolu, okumaktır. Okuyan insanın zihinsel becerileri, empati duygusu, yaratıcı yönü gelişir ve vizyonu genişler. İleride hangi mesleği seçerseniz seçin, buna çok ihtiyacınız olacak.

Yaklaşık iki saat süren söyleşi boyunca öğrencilerin sıkılmadan dinlediklerini görmek çok güzeldi. Okulun edebiyat öğretmeni Sayın Muhammed Ali Ilgın'ın kapanış konuşması ve çiçek takdimiyle söyleşimiz sona erdi.

 

Söyleşimiz Yerel Basında da Yer Aldı:

Yorum Yapmak İster Misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.